DokuWiki

DokuWiki je snadno použitelnou Open Source Wiki, která najde uplatnění zejména při tvorbě dokumentace v týmech (pro tyto účely má výborné předpoklady, ale abych neopakoval již popsané, odkážu vás na popis vlastností). Tím ale není DokuWiki omezena, fantazii při použití se meze nekladou (lze ji použít i pro osobní stránky, což doufám dokazuje právě tento web). DokuWiki navíc umožňuje nastavení oprávnění pro uživatele až do úrovně jednotlivých souborů, můžete tak tedy vytvořit zcela uzavřenou wiki, kam se dostanou pouze registrovaní uživatelé (kteří mohou třeba pouze číst) nebo naopak wiki, kde může editovat stránky kterýkoli návštěvník. Nabízí se samozřejmě i libovolná kombinace mezi těmito krajními (různé skupiny uživatelů s různými právy pro různé části webu).

DokuWiki vyniká zejména svou jednoduchostí (stačí nainstalovat a máte hotový velmi použitelný web s jednoduchou syntaxí), konfigurovatelností a rozšiřitelností (nabízí přes 600 pluginů, navíc pokud alespoň trochu znáte HTML a PHP, můžete si ji libovolně upravit). Nespornou výhodou je rovněž lokalizace do více než 30 jazyků (včetně češtiny). Jako výhodu vnímám i použití klasických textových souborů místo databáze (nejste tak omezeni databází, při migraci navíc stačí celou wiki jen překopírovat jinam, případně upravit nastavení, a je hotovo).

Veškeré potřebné informace naleznete na stránkách DokuWiki (některé i v češtině), doporučuji rovněž DokuWiki manuál. Informací je tedy k dispozici dostatek, ale zmíním zde stručně alespoň instalaci, změnu vzhledu a pár užitečný pluginů. Pokud si s něčím nebudete vědět rady, neváhejte napsat do diskuse nebo e-mail. Jestli to bude v mých silách, určitě vám rád pomůžu.

Jak na to

Chcete-li si DokuWiki pořádně vyzkoušet, je nejlepší si ji nainstalovat na svém počítači. Kdo se s tím ale nechce moc hrát (instalovat PHP, nastavovat IIS nebo Apache), může zamířit přímo na web, kde je to bez práce. Z českých freehostingů je možné bez problémů DokuWiki rozběhnout na ic.cz, WebZdarma zakazuje některé PHP funkce, takže ten nedoporučuji. Ze zahraničních jsem DokuWiki úspěšně spustil třeba na Freehostii. Možností je samozřejmě i placený hosting (ten ale pro vyzkoušení zřejmě volit nebudete), já jsem zakotvil u OneBitu a jsem zatím velmi spokojen.

Instalace samotná je vcelku snadná. Popis instalace v češtině najdete na stránkách DokuWiki, kde je dostupný i video návod. Stačí jen stáhnout soubory z oficiálních stránek autora, rozbalit do příslušného adresáře na disku nebo na webu, ověřit nastavení oprávnění (zápis pro složky data/, data/temp/, lib/plugins/ a čtení pro skupinu public u adresáře lib/) a spustit instalaci (zadáním adresy <místo_instalace>/install.php do prohlížeče; zde by to bylo taufi.net/install.php). Dále následuje konfigurace a pak si již můžete hrát s funkcemi, vzhledy a pluginy.

Pokud si chcete ale vyzkoušet pouze syntaxi, poslouží vám i zdejší pískoviště.

Vzhled

Výchozí vzhled dokuwiki není příliš lákavý, ale nenechte se tím nijak odradit. Můžete si vybrat z více než 60 šablon (templates). Například pro tento web jsem použil Arctic template, kterou jsem trochu přizpůsobil k obrazu svému. Velmi vydařenou šablonou je také monobook for DokuWiki, který vychází ze vzhledu Wikipedie. Výběr je velký, snad najdete šablonu, která vám bude vyhovovat.

Vybranou šablonu si stáhněte a složku se šablonou rozbalte do adresáře lib/tpl/. Ve správě nastavení změňte atribut template na požadovanou šablonu a uložte. Šablony většinou obsahují ještě další svá nastavení, jak se s nimi poprat a co všechno můžete použít se dozvíte až na stránce konkrétní šablony.

Pluginy

Co nedokáže DokuWiki sama o sobě, můžete docílit pluginem. K dispozici je jich více než 600, plugin lze také upravit nebo vytvořit vlastní (mírnou úpravou jsem například z discussion pluginu udělal nový plugin pro knihu návštěv). Ze záplavy pluginů uvádím několik oblíbenějších, které by vás mohly zajímat:

 • backup - záloha stránek a konfiguračních souborů.
 • blog - umožňuje použít DokuWiki jako blog, tento plugin jsem použil pro tvorbu.
 • columns - umožňuje rozdělení stránky do sloupců.
 • discussion - plugin umožňující diskusi (příklad na této stránce).
 • displaywikipage - možnost zobrazení více stránek najednou (lze tak vytvořit například sidebar).
 • doodle - zajímavý plugin ulehčující plánování schůzek a rozhodování v týmech (více lidech).
 • gallery - automatické vytvoření galerie obrázků.
 • include - zahrnutí jiné stránky do aktuální stránky.
 • pagelist - vytváření seznamů stránek.
 • poll - přidání hlasování (ankety) na stránku.
 • tag - přiřazení tagů (štítků) ke stránce.
 • translation - usnadní tvorbu stránek ve více jazykových verzích.

Instalace pluginu je obdobná jako u šablon, stačí plugin stáhnout a rozbalit jeho složku do adresáře lib/plugins/. Pak už nezbývá než řídit se instrukcemi u konkrétního pluginu.

dokuwiki.txt · Poslední úprava: 16.10.2019 22:53 (upraveno mimo DokuWiki)